Az Apollo-program az emberiség egyik legnagyobb vállalkozása volt – a holdkomp szoftverét pedig egy kivételes nő, Margaret Hamilton készítette.
Ahhoz, hogy az Apollo–11 sikeresen leszállhasson a Holdra, nemcsak űrhajókra és rakétákra volt szükség, hanem számítógépekre és megbízható programokra is. Ezek megalkotásában Margaret Hamilton, egy matematikus és programozó játszotta a legfontosabb szerepet.
Hamilton a híres MIT egyetemen dolgozott, és az Apollo-program keretében az űrhajók, különösen a holdkompok szoftverét fejlesztette. Munkája azért volt különleges, mert korábban senki nem készített még ennyire fontos és megbízható szoftvert ilyen komoly küldetésekhez.
Olyan megoldásokat dolgozott ki, amik:
• felismerték, ha valami hiba történt, és nem omlott össze a rendszer,
• prioritásokat állítottak fel, hogy a számítógép tudja, mely feladat a legfontosabb,
• figyelmeztették a földi irányítókat, ha be kellett avatkozni.
Az Apollo–11 leszállásakor a számítógép három perccel a holdra érkezés előtt túl sok adatot kapott, és túlterhelődött. Hamilton szoftvere azonban nem omlott össze, hanem csak a kevésbé fontos feladatokat állította le, így a rendszer tovább tudta irányítani a leszállást – és Neil Armstrongék biztonságban elérték a Holdat.
Margaret Hamilton később saját céget is alapított, és pályafutása során rengeteget tett a hibakezelés és a megbízható szoftverek fejlesztéséért.