Az ASCII-art olyan képek, amelyeket betűkből, számokból és írásjelekből állítanak össze. Elsősorban akkor volt népszerű, amikor a számítógépek csak szövegeket tudtak megjeleníteni.
Az ASCII egy kódrendszer, amit az 1960-as években hoztak létre, hogy az emberek és a számítógépek „értsék egymást”. Ez a szabvány tartalmazza a nyugati világban használt betűket, számokat, írásjeleket, sőt olyan speciális jeleket is, mint például a sortörés vagy a szóköz.
Amikor még nem voltak színes monitorok vagy modern grafikus szoftverek, az emberek kreatív módon betűkből próbáltak képeket alkotni. Ezt hívjuk ASCII-artnak. Ilyen képek már az írógépek korában is készültek. Az egyik legrégebbi ismert írógépes rajz 1867-ből való.
Az 1960-as és 70-es években, amikor a számítógépek még csak egyszerű jeleket tudtak továbbítani, az ASCII-art új lendületet kapott. Informatikusok például autók, emberek vagy feliratok képeit készítették el betűkből és nyomtatták ki hosszú leporellópapírokra.
A stílusnak több irányzata is kialakult:
• fekete-fehér képek,
• vonalas rajzok,
• tónusos, árnyékos hatású grafikák is.
Ma már sok program képes arra, hogy egy fényképből automatikusan ASCII-rajzot készítsen, sőt még weboldalak is foglalkoznak vele. Bár már nem annyira elterjedt, az ASCII-art még mindig él, főleg az internet kreatív szegleteiben.