Nem csak a normandiai partraszállás volt D-nap

A „D-nap” kifejezés hallatán sokan a második világháborús normandiai partraszállásra gondolnak. Pedig a hadseregben a D-nap nem csak erre az egy eseményre utal – általános kifejezés egy hadművelet indulási napjára.

A „D” betű az angol „day” (nap) szóból ered, vagyis a „D-nap” egyszerűen csak annyit jelent: az a nap, amikor egy katonai akció kezdődik. Mivel a pontos napot sokszor csak az utolsó pillanatban tudják meghatározni, előtte így hivatkoznak rá.

Például ha a támadás szombaton indul, akkor a péntek „D-1”, a vasárnap pedig „D+1” nap lesz. Ugyanez igaz az órákra is: a H-óra (H-hour) azt jelenti, hogy a támadás pontos időpontja még ismeretlen, de mondjuk „H-2 órával” előtte vagyunk.

Ez a rendszer nagyban segíti az előkészületeket: anélkül lehet részletesen tervezni, hogy tudnák a pontos dátumot. Egyébként nem csak angol nyelvterületen használják: a franciák például „Jour J”-nek, a románok „Ziua Z”-nek nevezik a támadás napját.

A D-nap legkorábbi ismert említése az első világháborúból származik, amikor egy amerikai katonai dokumentumban használták először.