Miért hívják drogériának, ha nincs is benne drog?


Ma már a drogériákban főleg illatszereket, tisztítószereket és vitaminokat vásárolunk. De régen teljesen mást jelentett a „drogéria”.

A „drog” szó eredetileg növényi alapú gyógyszereket jelentett. A régi drogériákban pedig nemcsak teát vagy szappant lehetett kapni, hanem például fejfájás elleni tinktúrát, benzint az autóhoz, vagy vegyszereket fotók előhívásához is.

Mit árultak a régi drogériák?

Gyógynövényekből készült keverékeket

Háztartási szereket (pl. szódaport, fogkrémet, tisztítószereket)

Benzint az autók korai korszakában

Vegyszereket a fényképek előhívásához

A drogisták, vagyis a boltok tulajdonosai, gyakran maguk készítették el a szereket, amiket árultak. A vásárlók kívánságára kevertek gyógynövényeket vagy illatokat.

Honnan ered a „drog” szó mai jelentése?

A 20. század közepe óta a „drog” szót már nem a gyógynövényekre, hanem a kábítószerekre – például heroinra vagy kokainra – kezdte használni a köznyelv. Emiatt a szó jelentése megváltozott.

Ma, ha azt halljuk, hogy „drog”, már inkább illegális vagy függőséget okozó szereket képzelünk el, nem pedig teát vagy gyógynövényes főzetet. Pedig sok legális gyógyszer is okozhat függőséget – például a vényköteles fájdalomcsillapítók és nyugtatók.

A régi értelemben vett klasszikus drogériák mára szinte teljesen eltűntek – a mai bolthálózatokban a természetes gyógymódok már csak egy kis részét jelentik a kínálatnak.