Mi köze van a légszennyezésnek az esőhöz?


Nem csak a természet dönti el, mikor és hol esik az eső – a városok is befolyásolhatják az időjárást.

A városokban gyakran melegebb van, mint vidéken, főleg a sok épület, beton és aszfalt miatt. Ez a hő felmelegíti a levegőt, ami aztán felemelkedik, lehűl, és esőt hozó felhőket képez. Ezért van az, hogy a városokban gyakrabban fordul elő eső, mint a csendesebb falvakban.

A kutatások szerint bár a csapadék mennyisége nem feltétlenül nagyobb, az esők és viharok gyakoribbak és hosszabb ideig tartanak a nagyvárosokban. Ennek oka lehet az is, hogy a városban a magas épületek, például a felhőkarcolók lelassítják a szelet, így a felhők hosszabb ideig maradnak egy helyben, és több esőt hoznak.

További tényező a légszennyezés: az ipari és közlekedési szennyezőanyagok elősegítik a felhőképződést. A melegebb levegő pedig gyorsabban száll fel, majd lehűléskor kicsapódik belőle a pára – így keletkezik az eső.

Egy német kutatás kimutatta, hogy például Heidelbergben pénteken hullik a legtöbb eső, a legkevesebb pedig hétfőn. Ez összefüggésben állhat azzal, hogy a hét végére felhalmozódik a szennyezés, míg vasárnap kevesebb az autóforgalom.

A NASA kutatói is igazolták, hogy a nagyvárosok az időjárásukat és az agglomeráció környékét is megváltoztathatják. Például Houston és Atlanta környékén a városok szélvédett oldalán 25%-kal több eső esik, mint a szelesebb oldalon.

A kutatók azt javasolják, hogy a jövő várostervezéseinél vegyük figyelembe ezeket a hatásokat is.