Keményebb, mint a gyémánt? Igen, létezik!


A legtöbben tudják, hogy a gyémánt a legkeményebb anyag a világon – de vajon mi követi utána a sorban?

A keménységet egy Mohs-skálának nevezett rendszerben mérik. Ezen a gyémánt az első helyen áll. De közvetlenül utána több anyag is szóba jöhet, attól függően, mit vizsgálunk: természetes ásványt vagy mesterséges anyagot.

Régen a korund volt a második legkeményebb ásvány, amit sokszor csiszolásra is használtak. A wolfram-karbid viszont egy mesterségesen előállított anyag, ami még keményebb a korundnál, ezért az iparban nagyon fontos szerepet tölt be.

Aki valaha fúrt már falat, biztos találkozott már vele: a fúrógépek hegyébe gyakran wolfram-karbidból készült betéteket építenek, mert ezek képesek betont, fémet vagy követ is átfúrni. Az ilyen típusú fúrók gyakran „widia” néven is ismertek – ez a név a német „Wie Diamant” (mint a gyémánt) kifejezésből származik.

De tényleg csak a gyémánt lehet a legkeményebb?

2009-ben japán kutatók két természetes ásványt vizsgáltak meg: lonsdaleit és wurtzit-bórnitrid. Ezek egyes formái még keményebbek is lehetnek a gyémántnál, legalábbis bizonyos körülmények között. Bár ezek nagyon ritkák, különleges tulajdonságaik miatt az ékszeripar és a szerszámgyártás is érdeklődik irántuk.