Furcsán hangozhat, de az amerikai énekes, Frank Sinatra neve összekapcsolódott a rendszerváltással, amikor a Szovjetunió külügyi szóvivője 1989-ben épp az ő híres dalára utalva magyarázta a politikai változásokat.
A rendszerváltás előtt a Szovjetunió szigorúan irányította a kelet-európai országokat. Ez a kontroll a Brezsnyev-doktrína nevű elv alapján történt, amely kimondta: a Szovjetunió dönti el, mit tehetnek a szövetségesei, és akár katonai erővel is beavatkozhat. Ez történt például 1968-ban, a prágai tavasz idején.
1989-ben azonban Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió új vezetője, szakítani kezdett ezzel a gyakorlattal. Amikor Lengyelországban és Magyarországon politikai változások indultak, Gorbacsov nem lépett közbe. Ehelyett engedte, hogy ezek az országok saját döntéseket hozzanak – például beengedjék a nyugati világot vagy változtassanak a rendszerükön.
Ezt a hozzáállást nevezte el a nyugati sajtó „Sinatra-doktrínának”, utalva Sinatra híres dalára, a My Way-re („A magam útját jártam”). Gennagyij Geraszimov, a Szovjetunió külügyi szóvivője Helsinkiben nyíltan is így fogalmazott:
„Emlékeznek Sinatrára: I did it my way? Hát most a lengyelek és a magyarok is a maguk módján csinálják.”
Ez a mondat szimbolikus volt: kifejezte, hogy a Szovjetunió már nem akarja irányítani Kelet-Európát. Így lett egy amerikai énekes, akinek semmi köze nem volt a politikához, mégis a rendszerváltás egyik szimbóluma – persze csak képletesen.