Az első valóban használható mosogatógépet 1886-ban egy amerikai nő találta fel. A háztartásokba viszont csak az 1950-es évektől kezdtek elterjedni ezek az eszközök.
Ki találta fel?
Az 1800-as évek végén többen is próbálkoztak mosogatógépek építésével, de a kézzel hajtott szerkezetek nem voltak igazán hatékonyak.
Az áttörést Josephine Cochrane, egy Illinois állambeli nő hozta el, akit az zavart, hogy a szolgálók összetörték a drága porcelánjait mosogatás közben. Amikor 1883-ban meghalt az alkoholista férje, egyedül maradt sok adóssággal, és úgy döntött, hogy feltalál valami hasznosat – egy valóban működő mosogatógépet.
Hogyan működött az első gép?
Josephine egy drótból készült edénytartót tervezett, amelyben motor forgatta az edényeket, miközben felülről szappanos vizet spriccelt rájuk. Ő használta először a víznyomást, hogy hatékonyabb legyen a tisztítás.
1886-ban szabadalmat kapott az ötletére, majd 1893-ban bemutatta a mosogatógépet egy kiállításon, ahol éttermek és szállodák azonnal rendeltek belőle.
Mikor lett belőle otthoni használati eszköz?
• A sorozatgyártás 1897-ben kezdődött.
• A háztartásokba szánt gépek az 1920-as évek végén jelentek meg.
• Az első beépített szárítóval rendelkező modell csak 1940 körül készült el.
• Tömegesen elterjedni viszont csak az 1950-es évektől kezdtek, amikor a gazdaság fejlődött, és egyre többen tudták megfizetni ezeket az eszközöket.