Senki szigete a valóságban is létezett?


Sokan úgy gondolják, hogy Jókai Mór híres regényében, Az arany ember-ben szereplő Senki szigete a valóságban is létezett. Valóban létezett egy hasonló hely: az Ada Kaleh nevű sziget a Dunán, amely 1972-ig különleges történelmet tudhatott magáénak – mielőtt végleg víz alá került.

Ada Kaleh egy alig két kilométer hosszú sziget volt a Duna közepén, Orsova közelében (ma Románia területén). A sziget több évszázadon át sokszor gazdát cserélt a különböző háborúk miatt. Többször török, majd osztrák kézre került, de 1878-tól az Osztrák–Magyar Monarchia fennhatósága alá került, különleges jogokkal: az itt élő török közösség nem fizetett adót, és nem kellett katonáskodnia sem.

A szigeten élők főként mezőgazdaságból, kereskedelemből és csempészetből éltek. A lakosság kb. ezer fős volt, főleg török származású emberek. Ada Kaleh kis területén mégis virágzó közösség alakult ki, mecsettel, bazárral, és egzotikus hangulattal.

Sajnos a sziget sorsa megpecsételődött, amikor a románok 1970-ben elkezdték építeni a Vaskapu vízerőművet. 1972-ben, az erőmű beüzemelésekor a sziget teljesen víz alá került. Az ott élőket máshová telepítették – főként a Simian-szigetre vagy a Dobrudzsába, de sokan inkább Törökországba költöztek.

Ma már csak különleges alkalmakkor lehet látni a valaha volt Ada Kaleh romjait: nagyobb árvizek előtt ugyanis leengedik az erőmű víztározóját, és ilyenkor előbukkan a régi sziget egy része. Ez a látvány sok egykori lakost és turistát vonz vissza – mintha egy eltűnt világ emlékei jelennének meg újra a Duna közepén.