A számítástechnika legelső „bogara”

Sokan úgy gondolják, hogy a „bug” (angolul: bogár) kifejezés onnan ered, hogy egy korai számítógépbe valóban beszorult egy rovar, ami hibát okozott. Ez részben igaz – de a történet ennél régebbre nyúlik vissza.

A „bug” szót már az 1800-as években is használták az angol nyelvű mérnökök kisebb műszaki hibákra. Például Thomas Edison egyik levelében is szerepel ez a szó.

A programhibával kapcsolatos mai jelentése 1947-ből származik. Akkoriban a Harvard Egyetemen egy hatalmas, Mark II nevű számítógép működött, amelyben relék és egyéb alkatrészek kapcsolták be és ki az áramot. Egyszer a gép elromlott, és kiderült, hogy egy molylepke beszorult az egyik relébe, így okozva áramköri hibát.

Miután megtalálták a hibát okozó rovart, kivették, és a programozó, Grace Hopper a naplóba beragasztotta a rovart, majd ezt írta mellé:

„Ez az első valódi eset, amikor bogarat (bugot) találtunk.”

Ez a bejegyzés híressé vált, és ma is megtekinthető egy washingtoni múzeumban.

A „debug” (hibakeresés) és „debugging” (hibajavítás) szavak is innen erednek. Már az 1940-es években használták őket a repüléstechnikában, de a számítástechnikában csak az 1950-es évektől váltak általánossá, amikor a hibák szisztematikus feltárása egyre fontosabb lett a programozásban.