Melyik autópályán tilos bekapcsolni a biztonsági övet?


Általában az első dolog, amit megtanulunk autóban: mindig be kell kapcsolni a biztonsági övet. De van egy különleges hely a világon, ahol ez kifejezetten tilos – mégpedig Észországban, a jégutakon.

Télen Észország északi részén különleges autóutak nyílnak meg: ezek nem szokványos aszfaltos utak, hanem befagyott tavakon és tengeren (például a Balti-tengeren) vezetnek át. Amint a jég vastagsága eléri a 22 centimétert, az észt közlekedési hatóság megnyitja ezeket az utakat.

Így például át lehet hajtani a Peipus-tavon vagy el lehet jutni a Hiiumaa, Vormsi, Muhu és Kihnu nevű szigetekre. De ezek az utak szigorú szabályokhoz kötöttek:

Nem szabad 30 km/óránál gyorsabban vagy sokkal lassabban menni. Ha valaki túl gyors vagy túl lassú, akkor a jármű a jég alatt olyan hullámokat kelt, amelyek megrepeszthetik a jeget.

Nehéz járművek (2–2,5 tonnánál nagyobbak) csak külön engedéllyel hajthatnak rá.

Tilos megállni, és legalább 250 métert kell tartani más járművektől.

És ami a legmeglepőbb: Tilos bekapcsolni a biztonsági övet. Ennek oka, hogy ha beszakad a jég, az utasoknak azonnal el kell hagyniuk a járművet – ehhez gyors kijutásra van szükség.

Ezek az utak csak nappal használhatók. A legrövidebb közülük 3,2 km, a leghosszabb 26,5 km hosszú.

És mi a helyzet a világ többi részén?

Ha valaki még extrémebb élményre vágyik, annak Kanadába kell utaznia. Ott a hatalmas ország mérete miatt téli hónapokban akár 600 km hosszú jégutakat is kijelölnek. Ezeket főleg bányavállalatok használják, hogy eljussanak nehezen megközelíthető, északnyugati területekre. Ilyenkor hatalmas mennyiségű (több mint 200 000 tonna) rakományt szállítanak ezeken az ideiglenes jégutakon.